Výstraha před velmi silným větrem od 23.9. do 24.9.2018

23.09.2018 16:58

Český hydrometerologický ústav dnes vydal výstrahu před velmi silným větrem, která je platná od neděle 23.9.2018 18:00 do pondělí 24.9.2018 06:00.

Očekává se, že v oblasti Velkopopovicka bude v neděli 23.9. večer od západu zesilovat vítr a v noci na pondělí 24.9. bude vát silný jihozápadní 8 až 13 m/s, přechodně s nárazy kolem 25 m/s (90 km/h), bude se měnit na severozápadní. Na Velkopopovicku by podle aktuálních výpočetních modelů měl být vítr nejsilnější v první polovině noci.

 

Rizika spojená s klimatickou situací:
Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách. Možné přerušení elektrického vedení. Ztížená chůze, nebezpečí úrazů a ohrožení životů uvolněnými předměty, zlomenými větvemi nebo vyvracenými stromy. Komplikace v dopravě z důvodu silných poryvů větru a popadaných stromů, neprůjezdnost komunikací, možnost převrácení prázdného nákladního automobilu.

 

Doporučení ke zmírnění následků jevu:
Zajistit okna, dveře, odstranit nebo upevnit volně uložené předměty, zabezpečit skleníky apod. Omezit pohyb venku i jízdy autem. Nezdržovat se a neparkovat zejména v okolí starších budov, v blízkosti větších stromů a vysokých stožárů. Nechodit do lesa a nepřibližovat se k spadlým drátům elektrického vedení. V případě nutnosti jízdy jet maximálně opatrně a pomalu. Doporučume sledovat vývoj situace na internetu ČHMÚ www.chmi.cz a ve sdělovacích prostředcích, sledovat dopravní zpravodajství.

 

Zdroj: Výstraha ČHMI